Jövevény vagy őshonos faj? Te felismered őket?

Alább 16 Magyarországon élő faj kártyáját láthatod. Te el tudod dönteni, hogy invazív vagy őshonos fajokról van szó?

Kattints a kártyákra és fedd fel a megfejtéseket!
EZÜSTKÁRÁSZ
(CARASSIUS GIBELIO)
Invazív
Kelet-ázsiai eredetű, tág tűrőképességű faj, az utódok anyjuk klónjai. Táplálkozását tekintve mindenevő. Leggyakrabban halastavakban, horgásztavakban fordul elő, ahol gyakran eleszi a „tenyésztett halak” elől a táplálékot.
Hamvas fűz
(Salix cinerea)
őshonos
Lassú folyású vizek mentén élő bokor. Elviseli a lápok oxigénben szegény talaját, jól bírja a vízhiányos és a vízben gazdag környezetet is. Kiváló búvóhelyként szolgál a lápi vadaknak, számos madárfaj fészkel rajta.
Fekete nadálytő
(Symphytum officinale) 
őshonos
A fekete nadálytő, népies nevén a forrasztófű, a nedves helyeket kedveli, réteken, vizes gödrökben fordul gyakran elő. A csonttörések és izomsérülések gyógyítója, külsőleg kenőcsök formájában használják.
Fekete törpeharcsa
(Ameiurus melas)
Invazív
Észak-Amerikából származó faj. Eleinte akváriumi halként tekintettek rá, ám mivel húsa szálkátlan és jóízű, hamar fogyasztani kezdték. Tág tűrőképességű, mindenevő, az őshonos fajok elől gyakran eleszi a táplálékot.
Zöld juhar
(Acer negundo)
Invazív
A zöld juhar származási helye Észak-Amerika. Ellenálló, szárazságtűrő, jól tűri a vízborítást is. Az ártéri részeken kiszorítja az őshonos növényeket. Átalakító szerepe miatt az egyik legveszélyesebb inváziós növény.
Amurgéb
(Perccottus glenii)
Invazív
Nevét a legismertebb elterjedési helyéről, az Amur folyóról (Oroszország) kapta. Kedveli a vízinövénnyel dúsan benőtt területeket. Legnagyobb ökológiai károkozása a fokozottan védett lápi póc faj kiszorítása élőhelyeiről.
Csuka
(Esox lucius)
őshonos
A hegyi patakokat leszámítva minden hínárborítású és nyílt vízfelületekkel egyaránt rendelkező vízben megtalálható, az újonnan kialakított tavak, csatornák benépesítésében fontos szerepet játszó ragadozó. Érzékeny szemeivel kiválóan lát, a vízben, a hínár között megbújva vár áldozatára. Tápláléka vegyes, szinte mindent megeszik, ami a vízben él és mozog, kedvencei a kisebb halak.
Fekete bodza
(Sambucus nigra)
őshonos
A fekete bodza magasra növő, terebélyes fa vagy cserje. Régebben a növény minden részét felhasználták. Ágaiból furulyát és ásónyelet készítettek, de a halászok hálóvarró tűjének alapanyagaként is szolgált. Főzetét a népi gyógyászatban és festőanyagként is alkalmazták.
Naphal
(Lepomis gibbosu)
Invazív
Észak-amerikai eredetű hal, tetszetős megjelenése miatt díszhalként került Európába. A táplálékszerzés során kiemelkedően agresszívan viselkedik, elijesztve más fajokat a számukra elérhető táplálékforrásuktól.
Magas aranyvessző
(Solidago gigantea)
Invazív
Az Észak-Amerikából származó faj dísznövényként került Európába.  Akár 2 méterre is megnő, és nagy területeket képes teljesen elborítani. Gyógynövényként használatos, gyulladáscsökkentő, görcsoldó és antibakteriális hatása van.
Kecskebéka
(Pelophylax kl. esculenta)
őshonos
A kecskebéka egy rendkívül elterjedt kétéltű, hasa általában szürkés, háta gyakran zöld alapon fekete foltos, bőre kevéssé rücskös. Hangja gyakran megtöri a vízparti csendet, ízeltlábúakkal és repülő rovarokkal táplálkozik.
Vízitök
(Nuphar lutea)
őshonos
Tavirózsának is hívják, kedvelt dísznövény. Állóvizekben és lassan folyó csatornákban Magyarországon mindenhol előfordul. 40‒200 centiméter vízmélységig képes gyökerezni, üreges szára és nagy levelei a víz felszínén lebegve árnyékolják és hűtik a tó vizét.
Vágó csík
(Cobitis taenia)
őshonos
A vágó csík iszapos aljzatú tavak és folyóvizek lakója. Nevét a szeme alatti bőrredőben rejlő, kinyújtható, villás tüskéről kapta. A nap nagy részét a homokba ásva vagy kövek alatt tölti. Apró, fenéklakó élőlényekkel táplálkozik.
Egynyári seprence
(Erigeron annuus)
invazív
Őshazája Észak-Amerika, ahol hosszúfüvű prériken honos. Virágzata sátorszerű, ha a növény zöld részeit megdörzsöljük, kellemes, édeskés illatot áraszt. Tömeges előfordulása csökkenti az aljnövényzet gazdagságát.
Selyemkóró
(Asclepias syriaca)
invazív
A közönséges selyemfű, más néven selyemkóró hazája Észak-Amerika. Kiváló mézelő növény, de a gyepes területek elfoglalásával jelentős gazdasági és természeti károkat képes okozni. Levele mérgező, komoly veszélyt jelent a juhokra, lovakra.
Vízisikló
(Natrix natrix)
őshonos
A vízisikló az egyik legváltozatosabb megjelenésű kígyófajunk. Könnyű felismerni színes nyakszirtfoltjáról, amely a piszkosfehértől a citromsárgán át a narancsvörösig változhat. Nádasok, kiszáradó rétek, ártéri növénytársulások lakója.

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!